Electorala 2019

Nu vreau să mi se aplice ştampila ,,votat”

Nu vreau ca pe fişa buletinului de identitate să mi se aplice ştampila ,,votat”. Dorinţa mea va fi respectată, este legitimă?

I.Negru, or. Rezina

 

Conform art. 58 alin. (l) din Codul electoral, „Biroul electoral al secţiei de votare înmânează alegătorului buletinul de vot, conform listei electorale, numai la prezentarea actului de identitate. La primirea buletinului, alegitorul semnează în lista electorală în dreptul numelui şi i se aplică în fişa de însoţire a buletinului de identitate sau în actul în a cărui bază votează ştampila cu menţiunea care confirmă votarea în ziua respectivă”.

Aşadar, aplicarea ştampilei este obligatorie.

 

 

Arată mai mult

Ziarul Cuvântul

La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul.

Articole similare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Close