Lista nominală | Ei sunt cei 101 deputați aleși de cetățenii Republicii Moldova în Parlament

Aproape 98% din voturi au fost numărate, iar situația privind alegerea deputaților în Parlament este tot mai clară. Potrivit rezultatelor și analizei preliminare a listelor electorale, viitorul Legislativ ar putea avea următoarea componență nominal.

PDM (31 de mandate):

circumscripții uninominale

  1. Oleg Sîrbu
  2. Iurie Urzică
  3. Ion Leucă
  4. Corneliu Padnevici
  5. Eugeniu Nichiforciuc
  6. Gheorghe Brașovschi
  7. Eleonora Graur
  8. Nicolae Ciubuc
  9. Ludmila Guzun
  10. Vladimir Plahotniuc
  11. Pavel Filip
  12. Alexandru Jizdan
  13. Grigore Repeșciuc
  14. Alexandru Botnari
  15. Ghenadie Buza
  16. Dumitru Diacov
  17. Efrosinia Grețu
  18. Elena Bacalu

pe lista de partid:

  1. Andrian Candu
  2. Constantin Botnari
  3. Monica Babuc
  4. Vasile Bîtca
  5. Serghei Sîrbu
  6. Vladimir Cebotari
  7. Vladimir Andronachi
  8. Otilia Drăguțanu
  9. Svetlana Rotundu
  10. Violeta Ivanov
  11. Anghel Agache
  12. Vladimir Vitiuc
  13. Igor Vremea

PSRM (35 mandate)

circumscripții uninominale:

  1. Zinaida Greceanîi
    33. Irina Lozovan
    34. Alla Pilipețcaia
    35. Alexandr Usatîi
    36. Alexandr Nesterovschi
    37. Oleg Savva
    38. Oleg Lipskii
    39. Vladimir Bolea
    40. Vasile Bolea
    41. Vlad Bătrîncea
    42. Adrian Lebedinschi
    43. Grigore Novac
    44. Alexandru Jolnaci
    45. Chiril Tatarlî
    46. Alexandr Suhodoski
    47. Fiodor Gagauz
    48. Gheorghii Para

pe lista de partid:

  1. Ion Ceban
    50. Eduard Smirnov
    51. Bogdan Țîrdea
    52. Ivana Koksal
    53. Alla Dolință
    54. Victor Gaiciuc
    55. Vladimir Golovatiuc
    56. Adela Răileanu
    57. Corneliu Furculiță
    58. Victor Bologan
    59. Vladimir Odnostalco
    60. Radu Mudreac
    61. Vladimir Țurcan
    62. Ivan Zabunov
    63. Petru Burduja
    64. Oleg Teterea
    65.Tatiana Cunețchi
    66. Gaik Vartanean

Blocul ACUM (25 de mandate)

pe circumscripții:

  1. Maria Ciobanu
    68. Lilian Carp
    69. Liviu Vovc
    70. Inga Grigoriu
    71. Iurie Reniță
    72. Dan Perciun
    73. Mihail Popșoi
    74. Andrei Năstase
    75. Petru Frunze
    76. Maia Sandu
    77. Dumitru Alaiba

pe lista de partid:

  1. Alexandru Slusari
    79. Igor Grosu
    80. Igor Munteanu
    81. Octavian Țîcu
    82. Liliana Nicolăescu-Onofrei
    83. Sergiu Litvinenco
    84. Chiril Moțpan
    85. Dinu Plîngău
    86. Oazu Nantoi
    87. Radu Marian
    88. Doina Gherman
    89. Arina Spătaru
    90. Veronica Roșca
    91. Stela Macari

Partidul ȘOR (7 mandate)

pe circumscripții:

  1. Ilan Șor
    93. Marina Tauber

pe lista de partid:

  1. Petru Jardan
    95. Maria Albot
    96. Denis Ulanov
    97. Reghina Apostolova
    98. Vadim Fotescu

Independenți, aleși pe circumscripții, 3 mandate:
99. Ion Groza
100. Viorel Melnic
101. Alexandr Oleinic

Menționăm că lista este preliminară. Numărul total de mandate și lista nominală finală va fi publicată după numărarea a 100% din voturi.

www.zugo.md

 

Distribuie

Lasă un răspuns