Nu vreau să mi se aplice ştampila ,,votat”

Nu vreau ca pe fişa buletinului de identitate să mi se aplice ştampila ,,votat”. Dorinţa mea va fi respectată, este legitimă?

I.Negru, or. Rezina

 

Conform art. 58 alin. (l) din Codul electoral, „Biroul electoral al secţiei de votare înmânează alegătorului buletinul de vot, conform listei electorale, numai la prezentarea actului de identitate. La primirea buletinului, alegitorul semnează în lista electorală în dreptul numelui şi i se aplică în fişa de însoţire a buletinului de identitate sau în actul în a cărui bază votează ştampila cu menţiunea care confirmă votarea în ziua respectivă”.

Aşadar, aplicarea ştampilei este obligatorie.

 

 

Distribuie

Lasă un răspuns