Dacă alegătorul are şi domiciliu, şi reşedinţă

Unde îşi poate exercita dreptul la vot alegătorul în cazul în care în fişa de însoţire a buletinului de identitate este indicată menţiunea „valabil” atât cu privire la domiciliu, cât şi la reşedinţa?

În conformitate cu art.9 alin.(2) din Codul electoral, „În cazul în care alegătorul are şi domiciliu, şi reşedinţă, în perioada valabilităţii reşedinţei, el votează în localitatea în care îşi are reşedinţa”.

 

Distribuie

Lasă un răspuns