Cum se va proceda în cazul când candidatul va trece pragul electoral atât pe lista de partid, cât şi în circumscripţie?

Mulţi candidaţi participă concomitent  în alegerile curente atât pe listele de partid, cât şi în circumscripţii uninominale. Cum se va proceda în cazul când candidatul va trece pragul electoral atât pe lista de partid, cât şi în circumscripţie?

  1. Rusu, or. Şoldăneşti

 

Art. 99 alin. (3) din Codul electoral prevede: ”În cazul în care candidatul ales în circumscripția uninominală a fost ales și pe lista de partid în circumscripția națională, se consideră că a fost ales DOAR în circumscripția uninominală și NU va fi luat în calcul la atribuirea mandatelor în baza listei de partid”.

 

Distribuie

Lasă un răspuns